top of page
Search

Nekilnojamojo turto paveldėjimas

  • Writer: Simonas Slukinas
    Simonas Slukinas
  • Jun 12, 2019
  • 2 min read

Updated: Jun 19, 2019

Kada reikia priimti paveldėjimą? Kokie mokesčiai taikomi jį priimant? Kas paveldi turtą? Ar paveldime tik turtą ar ir skolas? 🤯

Daug klausimų kyla, kai ištinka nelaimė. Tuo momentu tikrai nėra lengva susigaudyti įstatymuose. Šis trumpas gidas šiek tiek palengvins paveldėjimo procesą 🔠

❓Kas paveldi turtą? Yra du paveldėjmo būdai: 1️⃣Paveldėjimas pagal testamentą. Jeigu testamentas parašytas ir notariškai patvirtintas, tada jis turi pirmumo teisę ir turtą paveldi testamente surašyti asmenys; 2️⃣Paveldėjimas pagal įstatymą. Jeigu testamento nėra, tada viskas vyksta pagal įstatymą. Įpėdinių tvarka pagal LR CK: pirmos eilės – palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties; antros eilės – palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai; trečios eilės – palikėjo seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, palikėjo provaikaičiai; ketvirtos eilės – palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės; penktos eilės – palikėjo brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos); šeštos eilės – palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).

❓Kada ką daryti? Per 3 mėnesius nuo palikėjo mirties kreiptis į notarą, pagal palikėjo registruotą gyv. vietą. Šiame puslapyje galite pasižiūrėti į kurį notarą reikia kreiptis: http://bit.ly/NotaraiPaveldejimas 🌐 Jeigu per 3 mėnesius to nepadarėte, tada reikia kreiptis į teismą, kad priimtumėte paveldėjimą.

‼️Nepamirškite, kad paveldėjimą sudaro visos teisės ir pareigos. Teisės į turtą bei pareigos sumokėti skolas. Paveldėjimo priimti dalinai – neįmanoma. Aptarkite tai su notaru, nes galite priimti paveldėjimą ir atsakyti tik paveldimu turtu, bet tokiu atveju reikės dar kreiptis į antstolį, kuris surašys paveldimą turtą.

Einant pas notarą reikia turėti: 1️⃣Testamentą (jei yra); 2️⃣Įpėdiniui – asmens dokumentą; 3️⃣Palikėjo mirties liudijimą; 4️⃣Giminystę įrodančius dokumentus – santuokos liudijimą, gimimo liudijimą ar kt.; 5️⃣Turto dokumentus – pirkimo pardavimo sutartis ar kt.;

Notaras išduos paveldėjimo teisės liudijimą po 3 mėnesių nuo palikimo atsiradimo datos. Nuo tada galite disponuoti turtu.

💰Mokesčiai: Notaras. Notarui mokėti reikės visada. Mokestį sudaro dokumentai (patikros RC ir tt.) bei notaro atlyginimas, kuris yra 0,1 procento nuo paveldimo turto vertės, bet ne mažiau kaip 14,48 Eur ir ne daugiau kaip 289,62 Eur. VMI. Mokestis apskaičiuojamas nuo paveldimo turto apmokestinamosios vertės (70 proc. viso turto vertės) taikant tokius tarifus: 1️⃣Kai paveldimo turto apmokestinamoji vertė ne didesnė kaip 150 tūkst. eurų – 5 procentai; 2️⃣Kai paveldimo turto apmokestinamoji vertė didesnė kaip 150 tūkst. eurų – 10 procentų. Mokesčiu neapmokestinama: 1️⃣vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas turtas; 2️⃣vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų paveldimas turtas; 3️⃣paveldimo turto apmokestinamoji vertė, neviršijanti 3 tūkst. eurų; Savivaldybės taryba mokestį gali atidėti mokestį iki metų, sumažinti arba išvis atleisti nuo mokesčio. Mokestį reikia sumokėti prieš paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą.

Įsivertinkite kokį palikimą priimate ir tada darykite sprendimus. Lauksiu Jūsų skambučio, jeigu reikės pagalvos įvertinti turtą 😇 ➖➖➖➖➖ Buvo naudinga ir įdomu? Spauskite "Patinka" ar "Dalintis" mygtuką. ➖➖➖➖➖ BrokerisNT.lt Konsultuoju ir nustatau būsto vertę nemokamai.



 
 
 

Comments


bottom of page